گفتگوی خبری آنلاین دکتر کولیوند به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان اورژانس کشور

شنبه, 29 شهریور 1399 05:07

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛‌ دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، به ارائه گزارشی از فعالیت های این سازمان پرداخت. وی در این زمینه گفت در ۵ سال گذشته سرعت خدمات رسانی اورژانس 115 به اندازه ۴۰ سال قدمت اورژانس ارتقا پیدا کرده است.

 

 

وی همچنین گفت: پایگاه‌های اورژانس از ۱۹۰۰ به ۳۳۰۰ پایگاه و تعداد امبولانس‌ها را ۲۴۰۰ دستگاه به ۵۷۰۰ دستگاه رسیده است

رئیس سازمان اورژانس افزود: موتور آمبولانس اصلا نداشتیم الان ۳۳۰ دستگاه داریم.

دکتر کولیوند گفت: پایگاه‌های اورژانس کشور از ۱۹۰۰ به ۳۳۰۰ پایگاه و تعداد آمبولانس‌ها به ۵۷۰۰ آمبولانس رسیده و ۳۳۰ دستگاه موتورلانس نیز داریم و اکنون ۴۵ بالگرد در حال فعالیت در اورژانس هستند.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: در سال‌های اخیر سرعت خدمت رسانی اورژانس به بیماران و مصدومان بالاتر رفته است. کارهای استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی نیز انجام شده و چهل و ششمین پایگاه بالگرد اورژانس خواهد بود و فعالیت خود را آغاز می‌کند.

دکتر کولیوند ادامه داد: همچنین تربیت نیروی انسانی از تیم‌های عملیات ویژه تا تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه نیز انجام شده است. برای نخستین بار در دانشگاه‌های علوم پزشکی و در رشته فوریت‌های پزشکی از تکنسین‌های خانم پذیرش شد.

رئیس سازمان اورژانس گفت: در سطح مدارس با وزارت آموزش و پرورش قرار گذاشتیم که کلاس درسی برای فوریت‌های پزشکی و خود امداد و دیگر امدادی داشته باشیم. برای حوادث چهارشنبه آخر سال نیز اقداماتی در سال‌های گذشته انجام شد که بسیار موفق بود. ارتقای مهارت‌های تخصصی همکاران اورژانس در سال‌های اخیر افزایش یافته و منجر به افزایش کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی شده است. حضور پرسرعت در حوادث و بلایا یکی از مزیت‌های اورژانس پیش بیمارستانی است که در حال حاضر مردم در این زمینه رضایت مندی دارند.

وی اظهار کرد: خدماتی که در دوران شیوع ویروس کرونا ارائه می‌شود نیز وصف ناشدنی است. بسیاری از همکاران اورژانس در این دوران دچار بیماری کرونا شده‌اند. روحیه داوطلبی و جهادی در این ایام به خصوص در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت که برگرفته از روحیهایثار و شهادت و از جان گذشتگی است که در همه کادر اورژانس کشور وجود دارد و با جان فشانی به خدمت رسانی مشغول هستند. برای سال آینده نیز برنامه‌هایی داریم که از جمله آن می‌توان به تکمیل اورژانس ریلی اشاره کرد.

انتقال بیماران از طریق اورژانس هوایی

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره انتقال بیماران از طریق اورژانس هوایی بیان کرد: در حال حاضر ۴۵ فروند بالگرد فعالیت اورژانس هوایی را انجام می‌دهند و تاکنون ۳۲ هزار نفر به وسیله اورژانس هوایی منتقل شده و ۶۵ درصد افرادی که به این وسیله منتقل شده، مستقیم به اتاق عمل اعزام شده‌اند. امروز اولین پرواز بال ثابت، یک بیمار تنفسی را از زاهدان به تهران منتقل کرد. هواپیمای بال ثابت هوانیروز هم به این ترتیب به اورژانس هوایی اضافه شد. در نتیجه اگر بیماری در هر جای کشور برای خدمات واجب‌تری نیاز باشد به تهران منتقل شود، توسط هواپیماهای بال ثابت منتقل می‌شوند.

زمان رسیدن اورژانس بر بالین

وی اظهار کرد: هدف گذاری کرده بودیم که تا سال ۱۴۰۰ زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار را تعریف کنیم. در حال حاضر در تهران آمبولانس‌ها به طور متوسط ۱۴ دقیقه و موتورلانس‌ها در ۱۰ دقیقه بر بالین بیمار می‌رسند. در شهرهای کوچک زیر ۷ دقیقه همکاران ما بر بالین بیمار یا مددجو می‌رسند.

کولیوند افزود: تحقق این امر با توجه به همکاری پرسنل اورژانس و کمک‌های وزارت بهداشت و توسعه ناوگان زمینی و هوایی و موتوری و افزایش نیروی انسانی اتفاق افتاده است. استفاده از نرم افزارها و تکنولوژی جدید نیز به کاهش زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار یا مددجو موثر بوده است.

آمادگی نیروهای عملیات ویژه اورژانس

رییس سازمان اورژانس کشور درباره وضعیت آمادگی نیروهای عملیات ویژه اورژانس گفت: بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نیروها را در قالب تیم عملیات ویژه تربیت کردیم که کاملا برای مقابله با حوادث و ارائه خدمات در هنگام حوادث آمادگی دارند. حوادث تروریستی، شیمیایی، هسته‌ای، زیستی و کرونا از جمله این موارد است. این نیروها از نظر تجهیزات و رفتاری آمادگی کامل دارند. در این ماه‌ها که به بیماران کرونایی خدمت رسانی می‌کنند نیز خود را به خوبی نشان داده‌اند و فعالیت آنها نیز چشمگیر بوده و مورد تقدیر واقع شده است.

وی ادامه داد: انتقال بیماران کرونایی که در بیمارستان‌ها هستند و باید بین بیمارستان‌ها برای اخذ خدمات منتقل شوند هم توسط نیروهای عملیات ویژه منتقل می‌شوند و نارضایتی در این زمینه به هیچ عنوان وجود ندارد. تاکنون همه این نیروها آماده باش بوده و مرخصی نرفته‌اند و ساعت شیفت‌های کاری آنها بیش از آن چیزی بوده که وظیفه ذاتی نیروهاست.

سامانه مونیتورینگ کنترل آمبولانس‌ها

کولیوند گفت: نگاه‌های کنترلی و نظارتی باعث شده که کیفیت خدمات بهتر شده و سرعت کار افزایش پیدا کند. از طریق سامانه مونیتورینگ کنترل آمبولانس‌ها توانستیم برای مسیریابی نیز استفاده کنیم.

کمبود نیروی انسانی در اورژانس

وی بیان کرد: در سازمان اورژانس کشور از نظر نیروی انسانی هنوز فقیر هستیم. با توجه به نگاه وزیر بهداشت، تاکنون هر استخدامی که برای وزارت بهداشت انجام شده، درصد قابل توجهی برای اورژانس پیش بیمارستانی در نظر گرفته شده که جای تشکر دارد. از طرفی تربیت نیروی انسانی هم جزو اهداف ما محسوب می‌شود. با وجود این‌که همکاران ما واقعا تلاش می‌کنند، کمبودها به شکلی پوشش داده می‌شود که به عشق و علاقه و ایثارگری بر می‌گردد.

تحریم‌ها تاثیری بر کیفیت کار اورژانس ندارد

رییس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره تحریم‌ها و تاثیر آن بر اورژانس گفت: تحریم‌ها به شکل ظالمانه‌ای رسیده است و اثری بر کیفیت کار اورژانس نداشته، اما در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستیم. برای تامین برخی اقلام و تجهیزات گرفتار تحریم هستیم، اما تاثیری بر عملکرد اورژانس و کاهش کیفیت کار نداشته است.

وی ادامه داد: آمبولانس‌های بنز که گاهی نیاز به تعمیر دارد، پشتیبانی نمی‌شود. برخی تکنسین‌های ما دوره دیده‌اند و تعمیر آمبولانس‌ها توسط تکنسین‌های خودمان انجام می‌شود. تلاش ما این است که این تعمیرات را یاد بگیریم تا کارهای اولیه انجام شود.

آمبولانس در انتظار ترخیص در گمرک نداریم

کولیوند در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره آمبولانس یا امکانات در انتظار ترخیص در گمرک اظهار کرد: در حال حاضر آمبولانس یا امکاناتی در گمرک وجود ندارد که نیاز به ترخیص داشته باشد. برخی خودروهای ما از نظر تکمیل نبودن اسناد هنوز پلاک نشده‌اند، اما با همکاری پلیس این آمبولانس‌ها در حال خدمت رسانی هستند تا اسناد آمبولانس‌ها را تکمیل کنیم. این موضوع باعث شده که خدمت رسانی متوقف نشده و کم نشود و روز به روز افزایش پیدا کند. در عید غدیر خم، ۱۱۵ افتتاحیه داشتیم و امروز نیز به مناسبت روز اورژانس افتتاحیه‌هایی خواهیم داشت.

امروز همچنین در مراسمی از استودیو خبر اورژانس کشور در مراسمی رونمایی شد.